Импровизационен театър ще се играе в Регионалната библотека "Стилиян Чилингиров"
Веселина Касабова, Димитър Караиванов и Мирослав Николов от "Игриказки" – Варна ще гостуват на 3 септември в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров".
Те ще представят импровизационен театър, съобщиха от шуменската библиотеката.
Екипът на "Игриказки" предлага на участниците възможността да предизвикат себе си, потапяйки се в свят, в който всяка реплика е изненадваща, всяко движение – спонтанно, а смехът и креативността, както и откриването на нови начини човек да изрази и представи себе си по емоционално автентичен начин вървят ръка за ръка, съобщават организаторите на проявата.
Импровизационният театър, често наричан само импро, е форма на театър, често комедия, в която повечето или цялото действие е непланирано и без сценарий
Веселина Касабова, Димитър Караиванов и Мирослав Николов от "Игриказки" – Варна ще гостуват на 3 септември в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров".
На 1 ноември е премиерата на „Изкупление“ с Лиъм Нийсън, Рон Пърлман и Йолонда Рос, съобщават от bTV Studios.
Режисьор е Ханс Петер Моланд, сценарист – Тони Гейтън.
Застаряващ гангстер се опитва да се сближи отново с децата си и да поправи грешките от миналото, но престъпният свят няма да отпусне хватката си доброволно...
Участват още Франки Шоу, Даниел Димер, Левон Панек, Том Кемп, Райън Хомчик.
Представителният смесен хор “Родна песен” от Хасково, с диригент Мартин Антонов, спечели най-високото отличие на Международния хоров фестивал във Флоренция, Италия, съобщи маестро Антонов.
Златният медал за формацията към читалище “Заря” е в категория “смесени хорове“. Съревнованието за нея на музикалния форум е било с хорове от Хонг Конг, Тайван, Донгуан и Тайпе.
Първото място е присъдено на хасковската хорова формация за представената от нея програма с произведения от В. А. Моцарт, Карл Дженкинс, П. И. Чайковски, Петко Стайнов, Филип Кутев и Петър Льондев.
Българският състав е и единственият поканен да вземе участие в самостоятелния юбилеен концерт на хора от Хонг Конг, който отбелязва по време на един от концертите 45 години от създаването си.
При напрегнатата програма, която са имали, хористите от
Венецианският филмов фестивал, който от 30-те години на миналия век се провежда на остров Лидо във венецианската лагуна, започна 81-ото си издание с премиера на филма на Тим Бъртън “Бийтълджус Бийтълджус”, съобщиха световните осведомителни агенции.
Година след слабото си издание, пренебрегнато от големите американски студия заради стачката в Холивуд, най-старият филмов фестивал в света възражда репутацията си на стартова площадка за наградите „Оскар“.
На червения килим се събраха всички звездни актьори от лентата на Бъртън. Това са Майкъл Кийтън и Уинона Райдър, които участваха в дебютния филм на Бъртън “Бийтълджус” от 1988 г., както и млади актьори - Джъстин Теру и Джена Ортега, която въпреки крехката си възраст вече си е извоювала статута на актриса на съвременния хорър, благодарение на участието си в проектите Scream (“Писък
Различни ритуали и суеверия от древността до наши дни за омилостивяване на океаните и моретата представя Военноморският музей във Варна в новата си изложба, която бе открита официално днес.
За едно от най-древните моряшки суеверия – че жена на борда носи нещастие, директорът на музея д-р Мариана Кръстева разказа, че всъщност зад него се крие изключителна логика. Тя припомни, че в миналото екипажите са били само от мъже. Присъствието на жена би ги разсейвало, а не е изключено заради нея да се стигне и до раздори, което да влоши фатално дисциплината, обясни Кръстева. Въпреки това поверие обаче, след 16-и век нерядко на носа на корабите са били поставяни фигури на полуголи дами. За тази специална украса, наречена галион, се е вярвало, че може да смути и укроти бурите и ураганите. Поради тази причина на носа са се поставяли фигури или на полуголи жени, или на божества и могъщи мит
В Габрово бе представена изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“, посветена на 90-годишнината от откриването на Паметника на Свободата на връх Свети Никола.
Експозицията на открито е подредена на алеята между Националната Априловска гимназия и Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“ Габрово.
„Изложбата, която представяме, е във връзка с историческата годишнина свързана с Паметника на свободата. В нея ще видите разказ през 90 фотографии, които пресъздават историята в последните девет десетилетия от паметника. Фотосите са подредени хронологично. Показани са гостувания на важни гости и важни събития състояли се именно при Паметника на свободата“, каза по време на откриването д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“.
<
Те ще представят импровизационен театър, съобщиха от шуменската библиотеката.
Екипът на "Игриказки" предлага на участниците възможността да предизвикат себе си, потапяйки се в свят, в който всяка реплика е изненадваща, всяко движение – спонтанно, а смехът и креативността, както и откриването на нови начини човек да изрази и представи себе си по емоционално автентичен начин вървят ръка за ръка, съобщават организаторите на проявата.
Импровизационният театър, често наричан само импро, е форма на театър, често комедия, в която повечето или цялото действие е непланирано и без сценарий. Всички участват в процеса и всички са виновни за крайния резултат, който винаги е добре прекарано време и смях без край, допълват от библиотеката.
Желаещите да присъстват на импровизационното театрално представление трябва да се регистрират онлайн, за да си запазят място, уточняват организаторите.
Както съобщихме, Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров” в Шумен организира за своята детска аудитория традиционните Празници на детската книга и изкуствата за деца през месец април.
Сопраното Александрина Пендачанска, Бисер Георгиев – бас, и Даниела Дякова – мецосопрано, са тазгодишните лауреати на международната награда „Никола Гюзелев“.
На 5 октомври в Софийската опера и балет ще се състои концерт на носителите на отличието, съобщават от едноименната фондация.
Събитието е в памет на маестро Никола Гюзелев, доктор хонорис кауза на БАН, комендаторе на Италия, носител на международната награда „Златен Верди“.
Ще участва оркестърът и солисти на Софийската опера и балет с диригент Андрей Галанов. Програмата включва оркестрови фрагменти, арии и дуети от опери на Волфганг Амадеус Моцарт, Камий Сен-Санс, Джакомо Пучини, Пиетро Маскани, Джузепе Верди, Винченцо Белини, Шарл Гуно, Франческо Чилеа, Амилкаре Понкиели,
Изложба линогравюра на Карол Левалски ще бъде представена в Полския институт в София.
Експозицията е озаглавена „Състояние на баланс” и може да бъде разгледана от 6 ноември до 31 декември, съобщават организаторите.
„Творбите на художника отразяват хармонията, постигната чрез творчество, при което линогравюрата е не просто техника, а начин на изразяване на емоции и мисли. Изложбата представя разнообразието от графики, създадени през последното десетилетие. Както авторът, така и публиката имат възможността да усетят това състояние на равновесие, потопени в изкуство, което ни приканва да спрем и да поемем дъх“, разказват от екипа.
Карол Левалски е роден през 1986 г. Завършва Академията за изящни изкуства в Гданск. Понастоящем работи като асистент на проф. Валдемар Маршалек в Студиото по основи на художествена
Магично, истинско, душевно, чисто. Така изглежда „Малкият принц“ на сцената на Младежкия театър, според част от екипа на премиерното представление.
Това е най-приказният спектакъл от всички, които досега съм правила, казва режисьорът Веселка Кунчева. „За мен това е като притча – за любовта към човека, за любовта между самите нас, за детето, което трябва да израсне, и за възрастния, който трябва да задържи детето в себе си. В тази спираловидност на човешкия живот трябва да задържим детето в себе си, независимо какво ни се случва – това е приказката, която ни разказа Екзюпери“, допълва тя.
„Търсенето на любовта, на първо място, както и да останеш верен на детето в себе си, да не се отчуждаваш от човека в теб. Учи те да бъдеш човек – това е „Малкият принц“, казва
Румънски скулптор създаде метална рокля с тегло приблизително 55 килограма, направена от 4-милиметрови стоманени жици, заварени една с друга, и метален костюм, вдъхновени от 3-годишната му дъщеря, предаде румънската агенция Аджерпрес.
Двете творби символизират среща в бъдещето между бащата и неговата 18-годишна дъщеря на бал.
Роклята и костюмът са изработени от скулптора Андрей Ръзван Гицъ по поръчка на румънски хотел.
„Повечето от моите скулптури са по поръчка на клиенти и тази е за мой клиент, който искаше място, където хората да могат да правят красиви снимки за Instagram. Разбрахме се да направим рокля и костюм, а творбите посветих на дъщеря си. Дъщеря ми сега е на 3 години и 8 месеца. Аз съм създателят на тези творби, но ги посвещавам на хората, които са ми скъпи, това е моята тайна. Представих си, че дъщеря ми навършва 18 години и отивам с нея
"Дисни" ще даде статут на легенди на 14 артисти, сред които Харисън Фирд, Анджела Басет и Майли Сайръс, съобщи АП. Според изявление на компанията емблематичните фигури от шоубизнеса са имали значително влияние върху наследството на "Дисни".
Артистите ще бъдат въведени в Залата на славата на церемония в неделя в центъра "Хонда" в Анахайм, Калифорния. Водещ на вечерта ще бъде Райън Сийкрест. Сред отличените няма само актьори - в списъка присъстват имената на режисьорите Джеймс Камерън, Джеймс Л. Брукс, както и на филмовия композитор Джон Уилямс. "Дисни" отдава почит на общо шестима творци зад кулисите.
Майли Сайръс, която стана известна след участието си в шоуто на "Дисни ченъл" "Хана Монтана" през 2006 г., е най-младият носител на отличието "Легенда". След участието в ситкома Сайръс има дълга и успешна кариера в музиката, а през февруари тази годин
Постерна изложба за Васил Левски гостува в Шумен през юли в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" по инициатива на Държавен архив - Шумен.
Проф. Спартак Паскалевски представи на 21 март в шуменската библиотека том единадесети от поредицата „Диалог и духовност“ – „Хоризонти на диалога“.
Журналистката Мира Добрева представи в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен на 15 май дебютния си роман „Светулки зад решетките”.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна.
Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП.
Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“.
П ...
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team.
С над 10 години активно творче ...
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен.
В първия ден на форума са включе ...
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна.
Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнит ...
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки ...
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие.
„Вярвам ...
Импровизационен театър ще се играе в Регионалната библотека "Стилиян Чилингиров"
Веселина Касабова, Димитър Караиванов и Мирослав Николов от "Игриказки" – Варна ще гостуват на 3 септември в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров".Те ще представят импровизационен театър, съобщиха от шуменската библиотеката.
Веселина Касабова, Димитър Караиванов и Мирослав Николов от "Игриказки" – Варна ще гостуват на 3 септември в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров".
Те ще представят импровизационен театър, съобщиха от шуменската библиотеката.
На 1 ноември е премиерата на „Изкупление“ с Лиъм Нийсън, Рон Пърлман и Йолонда Рос, съобщават от bTV Studios.
Режисьор е Ханс Петер Моланд, сценарист – Тони Гейтън.
Застаряващ гангстер се опитва да се сближи отново с децата си и да поправи грешките от миналото, но престъпният свят няма да отпусне хватката си доброволно...
Участват още Франки Шоу, Даниел Димер, Левон Панек, Том Кемп, Райън Хомчик.
Представителният смесен хор “Родна песен” от Хасково, с диригент Мартин Антонов, спечели най-високото отличие на Международния хоров фестивал във Флоренция, Италия, съобщи маестро Антонов.
Златният медал за формацията към читалище “Заря” е в категория “смесени хорове“. Съревнованието за нея на музикалния форум е било с хорове от Хонг Конг, Тайван, Донгуан и Тайпе.
Първото място е присъдено на хасковската хорова формация за представената от нея програма с произведения от В. А. Моцарт, Карл Дженкинс, П. И. Чайковски, Петко Стайнов, Филип Кутев и Петър Льондев.
Българският състав е и единственият поканен да вземе участие в самостоятелния юбилеен концерт на хора от Хонг Конг, който отбелязва по време на един от концертите 45 години от създаването си.
При напрегнатата програма, която са имали, хористите от
Венецианският филмов фестивал, който от 30-те години на миналия век се провежда на остров Лидо във венецианската лагуна, започна 81-ото си издание с премиера на филма на Тим Бъртън “Бийтълджус Бийтълджус”, съобщиха световните осведомителни агенции.
Година след слабото си издание, пренебрегнато от големите американски студия заради стачката в Холивуд, най-старият филмов фестивал в света възражда репутацията си на стартова площадка за наградите „Оскар“.
На червения килим се събраха всички звездни актьори от лентата на Бъртън. Това са Майкъл Кийтън и Уинона Райдър, които участваха в дебютния филм на Бъртън “Бийтълджус” от 1988 г., както и млади актьори - Джъстин Теру и Джена Ортега, която въпреки крехката си възраст вече си е извоювала статута на актриса на съвременния хорър, благодарение на участието си в проектите Scream (“Писък
Различни ритуали и суеверия от древността до наши дни за омилостивяване на океаните и моретата представя Военноморският музей във Варна в новата си изложба, която бе открита официално днес.
За едно от най-древните моряшки суеверия – че жена на борда носи нещастие, директорът на музея д-р Мариана Кръстева разказа, че всъщност зад него се крие изключителна логика. Тя припомни, че в миналото екипажите са били само от мъже. Присъствието на жена би ги разсейвало, а не е изключено заради нея да се стигне и до раздори, което да влоши фатално дисциплината, обясни Кръстева. Въпреки това поверие обаче, след 16-и век нерядко на носа на корабите са били поставяни фигури на полуголи дами. За тази специална украса, наречена галион, се е вярвало, че може да смути и укроти бурите и ураганите. Поради тази причина на носа са се поставяли фигури или на полуголи жени, или на божества и могъщи мит
В Габрово бе представена изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“, посветена на 90-годишнината от откриването на Паметника на Свободата на връх Свети Никола.
Експозицията на открито е подредена на алеята между Националната Априловска гимназия и Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“ Габрово.
„Изложбата, която представяме, е във връзка с историческата годишнина свързана с Паметника на свободата. В нея ще видите разказ през 90 фотографии, които пресъздават историята в последните девет десетилетия от паметника. Фотосите са подредени хронологично. Показани са гостувания на важни гости и важни събития състояли се именно при Паметника на свободата“, каза по време на откриването д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“.
<
Екипът на "Игриказки" предлага на участниците възможността да предизвикат себе си, потапяйки се в свят, в който всяка реплика е изненадваща, всяко движение – спонтанно, а смехът и креативността, както и откриването на нови начини човек да изрази и представи себе си по емоционално автентичен начин вървят ръка за ръка, съобщават организаторите на проявата.
Импровизационният театър, често наричан само импро, е форма на театър, често комедия, в която повечето или цялото действие е непланирано и без сценарий. Всички участват в процеса и всички са виновни за крайния резултат, който винаги е добре прекарано време и смях без край, допълват от библиотеката.
Сопраното Александрина Пендачанска, Бисер Георгиев – бас, и Даниела Дякова – мецосопрано, са тазгодишните лауреати на международната награда „Никола Гюзелев“.
На 5 октомври в Софийската опера и балет ще се състои концерт на носителите на отличието, съобщават от едноименната фондация.
Събитието е в памет на маестро Никола Гюзелев, доктор хонорис кауза на БАН, комендаторе на Италия, носител на международната награда „Златен Верди“.
Ще участва оркестърът и солисти на Софийската опера и балет с диригент Андрей Галанов. Програмата включва оркестрови фрагменти, арии и дуети от опери на Волфганг Амадеус Моцарт, Камий Сен-Санс, Джакомо Пучини, Пиетро Маскани, Джузепе Верди, Винченцо Белини, Шарл Гуно, Франческо Чилеа, Амилкаре Понкиели,
Изложба линогравюра на Карол Левалски ще бъде представена в Полския институт в София.
Експозицията е озаглавена „Състояние на баланс” и може да бъде разгледана от 6 ноември до 31 декември, съобщават организаторите.
„Творбите на художника отразяват хармонията, постигната чрез творчество, при което линогравюрата е не просто техника, а начин на изразяване на емоции и мисли. Изложбата представя разнообразието от графики, създадени през последното десетилетие. Както авторът, така и публиката имат възможността да усетят това състояние на равновесие, потопени в изкуство, което ни приканва да спрем и да поемем дъх“, разказват от екипа.
Карол Левалски е роден през 1986 г. Завършва Академията за изящни изкуства в Гданск. Понастоящем работи като асистент на проф. Валдемар Маршалек в Студиото по основи на художествена
Магично, истинско, душевно, чисто. Така изглежда „Малкият принц“ на сцената на Младежкия театър, според част от екипа на премиерното представление.
Това е най-приказният спектакъл от всички, които досега съм правила, казва режисьорът Веселка Кунчева. „За мен това е като притча – за любовта към човека, за любовта между самите нас, за детето, което трябва да израсне, и за възрастния, който трябва да задържи детето в себе си. В тази спираловидност на човешкия живот трябва да задържим детето в себе си, независимо какво ни се случва – това е приказката, която ни разказа Екзюпери“, допълва тя.
„Търсенето на любовта, на първо място, както и да останеш верен на детето в себе си, да не се отчуждаваш от човека в теб. Учи те да бъдеш човек – това е „Малкият принц“, казва
Румънски скулптор създаде метална рокля с тегло приблизително 55 килограма, направена от 4-милиметрови стоманени жици, заварени една с друга, и метален костюм, вдъхновени от 3-годишната му дъщеря, предаде румънската агенция Аджерпрес.
Двете творби символизират среща в бъдещето между бащата и неговата 18-годишна дъщеря на бал.
Роклята и костюмът са изработени от скулптора Андрей Ръзван Гицъ по поръчка на румънски хотел.
„Повечето от моите скулптури са по поръчка на клиенти и тази е за мой клиент, който искаше място, където хората да могат да правят красиви снимки за Instagram. Разбрахме се да направим рокля и костюм, а творбите посветих на дъщеря си. Дъщеря ми сега е на 3 години и 8 месеца. Аз съм създателят на тези творби, но ги посвещавам на хората, които са ми скъпи, това е моята тайна. Представих си, че дъщеря ми навършва 18 години и отивам с нея
"Дисни" ще даде статут на легенди на 14 артисти, сред които Харисън Фирд, Анджела Басет и Майли Сайръс, съобщи АП. Според изявление на компанията емблематичните фигури от шоубизнеса са имали значително влияние върху наследството на "Дисни".
Артистите ще бъдат въведени в Залата на славата на церемония в неделя в центъра "Хонда" в Анахайм, Калифорния. Водещ на вечерта ще бъде Райън Сийкрест. Сред отличените няма само актьори - в списъка присъстват имената на режисьорите Джеймс Камерън, Джеймс Л. Брукс, както и на филмовия композитор Джон Уилямс. "Дисни" отдава почит на общо шестима творци зад кулисите.
Майли Сайръс, която стана известна след участието си в шоуто на "Дисни ченъл" "Хана Монтана" през 2006 г., е най-младият носител на отличието "Легенда". След участието в ситкома Сайръс има дълга и успешна кариера в музиката, а през февруари тази годин
Желаещите да присъстват на импровизационното театрално представление трябва да се регистрират онлайн, за да си запазят място, уточняват организаторите.
Както съобщихме, Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров” в Шумен организира за своята детска аудитория традиционните Празници на детската книга и изкуствата за деца през месец април.
Постерна изложба за Васил Левски гостува в Шумен през юли в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" по инициатива на Държавен архив - Шумен.
Проф. Спартак Паскалевски представи на 21 март в шуменската библиотека том единадесети от поредицата „Диалог и духовност“ – „Хоризонти на диалога“.
Журналистката Мира Добрева представи в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен на 15 май дебютния си роман „Светулки зад решетките”.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.